Labs CV – primārais, lai atrastu darbu

Lai iekārtotos darbā, nereti ir vajadzīgs labs CV (Curriculum Vitae). Tieši CV rada pirmo iespaidu par cilvēku. CV rakstīšanu nevajadzētu atlikt uz pēdējo brīdi, jo ir nepieciešams diezgan ilgs laiks, lai uzrakstītu labu CV.

Diemžēl mūsdienās ir daudz cilvēku, kuri, rakstot CV, pieļauj dažādas kļūdas, tāpēc turpmākajā rakstā tiks izklāstīta informācija, kādam ir jābūt labam CV un kādas kļūdas nevajadzētu pieļaut.

CV vispārpieņemtais standarts nosaka sekojošu informācijas/datu secību: uzvārds, vārds; dzimšanas dati; adrese, saziņas līdzekļi; ģimenes stāvoklis, bērni; izglītība – arī visi apmeklētie kursi; darba pieredze un papildus informācija – personiskās īpašības un intereses.

Rakstot CV, ir jāizvirza konkrēts mērķis – kādēļ darba devējam ir jāpieņem Tevi darbā, ko Tu vari darīt uzņēmuma labā? Cilvēku lielākā problēma šajā jautājumā ir tā, ka viņi neprot konkretizēt mērķi, tādējādi darba devējam var būt neskaidrs darba pozīcijas mērķis.

CV ir jābūt glītam un pārskatāmam – svarīgs ir arī formatējums. Reizēm darba devēji saskaras ar ļoti daudziem CV, tā kā bieži vien viņiem nepietiek laika izpētīt katru sīkumu, tāpēc CV nedrīkst aizņemt vairāk kā divas A4 formāta lapaspuses. Tas nozīmē to, ka ir jāatbrīvojas no visiem liekajiem faktiem. Centies atstāt tikai tādus faktus, kas viennozīmīgi var radīt labu pirmo iespaidu un kas atbilst pretendējamam amatam.

Kā jau iepriekš tika minēts, CV obligāti ir jāiekļauj sava personiskā informācija, t.i., vārds, uzvārds, vecums, dzimums, dzīvesvieta, kontakti (mājas adrese, e-pasts, tālruņa numurs). Ir jāpārdomā arī sava e-pasta adrese, jo darba devējs var neuztvert kandidātu nopietni, ja e–pasta adrese būs, piemēram, mazais12@inbox.lv vai skaistaa6699@inbox.lv. Vislabāk būs, ja e–pasta adrese saturēs vārdu un uzvārdu.

Informācija par izglītību, valodu zināšanām, apmeklētajiem kursiem un darba pieredzi ir jāizklāsta hronoloģiskā secībā. Šeit vari rakstīt arī savus sasniegumus. Rakstot par savu darba pieredzi, ir jānorāda amats, kurā esi darbojies, un kopējais laiks.

Ir jāatceras, ka, lai iegūtu darbu, svarīgas var būt arī bijušo darba devēju atsauksmes, jo laba darba iegūšana nav atkarīga ne tikai no intervijas, bet arī labām atsauksmēm. Ja Tev darba pieredzes vēl nav, tad raksti skolotāja vai kāda cita pasniedzēja kontaktus: vārdu, uzvārdu, tālruni. Svarīgi ir arī uzrakstīt, kāda saistība Tev bija ar šo cilvēku, kāds ir viņa amats, bet noteikti vispirms ir jāpaziņo šim cilvēkam, ka ieraksti viņu savā CV, un jānoskaidro, vai šis cilvēks varēs sniegt labas atsauksmes par Tevi.

Ir jābūt uzmanīgam ar prasmju un hobiju raksturošanu, jo nereti cilvēki veido neatbilstošu īpašību un interešu aprakstu. Ir noteikti jāpiedomā pie tā, vai šīs intereses un īpašības ir saistītas ar amatu, uz kuru Tu pretendē. Ir jāatrod pašas piemērotākās īpašības un intereses uz pretendējamo amatu.

Jāatceras, ka nepatiesu faktu sniegšana ir viena no lielākajām CV kļūdām. Ja arī Tevi uzaicinās uz interviju, var atklāties, ka savā CV esi sniedzis nepatiesu informāciju, tādā veidā vari pazaudēt darbu.

CV ir jābūt bez gramatikas kļūdām, jo gramatikas kļūdas darba devējam var radīt sliktu pirmo iespaidu. Visticamāk, ka darba devējs izlasīs CV līdz pirmajai gramatikas kļūdai un tālāk pievērsīsies nākamajam CV. Ir jāatceras, ka dators noteikti neatradīs visas kļūdas, tāpēc vislabākais veids, kā pārbaudīt kļūdas pirms CV nosūtīšanas, ir iedot to pārbaudīt kādam zinošam cilvēkam, jo pirmais iespaids ir ļoti svarīgs faktors cilvēku saskarsmē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *