Kā uzrakstīt labu motivācijas vēstuli?

Piesakoties darbam, nereti mūsdienās kopā ar CV (CurriculumVitae)tiek prasīta arī motivācijas vēstule. Lai darba devējs būtu ieinteresēts Tevi uzaicināt uz interviju, ir svarīgi uzrakstīt labu motivācijas vēstuli, jo labi uzrakstīta motivācijas vēstule var radīt labu pirmo iespaidu par cilvēku, turpretim slikti uzrakstīta var pirmo iespaidu par cilvēku sabojāt.

Kas vispār ir motivācijas vēstule? Motivācijas vēstule (angļu: motivationletter)ir dokuments, kurā tiek izklāstīta un pamatota sava atbilstība kādam amatam, kuru nosūta darba devējam vai kādai citai organizācijai. Motivācijas vēstule tiek saukta arī par pieteikuma vēstuli. Pats galvenais šajā vēstulē ir pamatot, kāpēc tā vispār tiek rakstīta un sūtīta.

Pirmkārt, rakstot vēstuli, esi pārliecināts par sevi, jo nevienam darba devējam nav vajadzīgs darbinieks, kurš nav pārliecināts par sevi. Vēstulē droši vari izmantot tādus vārdu savienojumus kā “esmu pārliecināts”, “es noteikti varu” u.c.

Tāpat kā CV, arī motivācijas vēstuli centies rakstīt bez gramatikas kļūdām, jo, visticamāk, ka darba devējs motivācijas vēstuli izlasīs līdz pirmajai gramatikas kļūdai un pēc tam pievērsīsies cita kandidatūras izskatīšanai. Tā kā pirms vēstules nosūtīšanas to rūpīgi pārlasi vai arī iedod pārlasīt kādam zinošam cilvēkam, kurš var pārbaudīt.

Pieteikuma vēstulei ir jābūt pārskatāmai, labi izvietotai un glītai. Tā nedrīkstētu pārsniegt vairāk kā vienu A4 formāta lapu.

Motivācijas vēstuli ir pieņemts adresēt kādam konkrētam cilvēkam no kāda uzņēmuma, kurā vēlies pieteikties darbam, tā kā motivācijas augšējā labajā stūrī norādi visu informāciju (darba devēja datus, uzņēmuma adresi vai citu nepieciešamo informāciju), kam adresē/ nosūti pieteikuma vēstuli. Ja nezini, kam adresēt, vari izmantot mūsdienās tik ļoti populārās uzrunas: “Cienājamās kundzes, godājamie kungi!”u.c.

Pirmajā motivācijas vēstules daļā nosauc vietu, no kurienes ieguvi informāciju par konkrēto vakanci. Ir noderīgi, ja pirms tam esi uzzinājis kaut nedaudz informācijas par uzņēmumu, kurā Tu gribi strādāt. Tev šī informācija noderēs, jo varēsi labāk un vieglāk pamatot, kāpēc vēlies strādāt tieši šajā uzņēmumā, taču izvairies no liekvārdības – pilnīgi pietiks, ja spēsi to pamatot divos vai trīs teikumos.

Nākamajā (otrajā) pieteikuma vēstules daļā apraksti savu darba pieredzi un izglītību. Šajā rindkopā Tev noteikti ir arī jāpierāda tas, ka tieši Tu atbilsti konkrētajam amatam, ka Tu kaut ko līdzīgu jau esi savā dzīvē darījis, ka Tu esi ļoti ieinteresēts šajā amatā. Centies ļoti īsi aprakstīt savus iegūtos pozitīvos sasniegumus un panākumus, strādājot vai mācoties. Centies būt konkrēts un strukturēts – izvairies no liekiem vārdiem, jo darba devējam citādāk var likties, ka Tu neproti izteikt savas domas. Necenties izmantot tādus vārdu savienojumus kā “manuprāt”, “es domāju, ka varētu”, “varbūt” u.c. Esi uzmanīgs arī ar patiesās informācijas sniegšanu, jo visam(zināšanām, prasmēm, darba pieredzei, sasniegumiem, panākumiem), kas rakstīts vēstulē, jāatbilst patiesībai. Nepatiesu faktu sniegšana ir viena no lielākajām motivācijas vēstules kļūdām. Jāatceras, ka melošana bieži vien ne pie kā laba nenoved.

Nobeigumā jeb pēdējā motivācijas vēstules daļā neaizmirsti pateikt pāris teikumos (1 – 2) to, ka būsi ļoti priecīgs, ja Tevi uzaicinātu uz interviju klātienē, un ka priecājies par to, ka darba devējs izskata Tavu pieteikumu darbam.

Vēstules apakšā noteikti norādi savu vārdu un uzvārdu.

Lai uzrakstītu labu pieteikuma vēstuli, ir nepieciešams ilgs laiks – nepietiks ar dažām minūtēm, tāpēc vēstules rakstīšanu nevajadzētu atlikt uz pēdējo brīdi.

Raksts tapis sadarbībā ar ātro kredītu salīdzināšanas lapu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *