Padomi, kā sagatavoties darba intervijai

Pats galvenais, dodoties uz darba interviju, ir laicīgi un rūpīgi tai sagatavoties. Nav noslēpums, ka mūsdienās cilvēki bieži vien aiziet uz interviju, nemaz nenoskaidrojuši kaut nelielu informāciju par konkrēto vakanci, uzņēmējdarbības nozari, par pašu uzņēmumu un uzņēmuma problēmām. Šī informācija ir vajadzīga, lai intervijas laikā varētu pierādīt, ka Tava pieredze ir atbilstoša un ka Tu esi īstais darbinieks, kuru meklē uzņēmums.

Ir svarīgi atcerēties, ka, dodoties uz interviju, nozīmīgs ir arī ārējais tēls jeb apģērbs. Vispareizāk būtu ģērbties lietišķi, vienkārši un akurāti, jo ir jāatceras, ka darba devējam nav jāpopularizē pēdējās modes tendences vai jāizrāda pēdējais apģērba gabals, ko esi iegādājies. Apģērbā jācenšas izmantot gaišas un neizlecošas krāsas. Neiesakām sievietēm, īpaši jaunām dāmām, pirms darba intervijas doties pie friziera pēc ietekmīgas frizūras vai pie manikīra pamanāmu nagu dēļ. Pirmkārt, ir jāatceras, ka tas nav nekāds skaistumkonkurss, bet gan darba intervija, taču, otrkārt, frizūras un nagu dēļ var rasties lieki izdevumi, kā rezultātā var rasties vajadzība aizņemties kādu no patēriņa kredītiem. Toties nevajag parādīt darba devējam arī to, ka esi pārāk nabadzīgs, jo, piemēram, tas nebūtu diez ko daudzsološi, ja uz darba interviju Tu aizietu ar tādu matu sakārtojumu “kā tikko no gultas”. Arī aksesuāru izvēle ir ļoti svarīga, taču tie nedrīkst būt par daudz. Ja lieto smaržas, tad centies tās lietot ar mēru.

Svarīgi ir arī iepriekš apdomāt savas pozitīvās īpašības, taču jāatceras, ka darba intervijā sevi slavēt visu laiku nav ieteicams.

Noteikti nebūtu ieteicams kavēt darba interviju, jo lielam vairumam darba devēju ir ļoti stingras prasības attiecībā uz kavēšanu. Ja kavēsiet, darba devējam var rasties slikts iespaids, tādējādi varat pazaudēt darba vietu. Ieteicams ierasties uz darba interviju laicīgi – vismaz 5 minūtes agrāk. Nevajadzētu ierasties arī pārāk laicīgi, pilnīgi pietiks ar 5 minūtēm pirms intervijas sākuma.

Atceries, ka pirms došanās uz intervijas vietu, labāk būtu, ja Tu izslēgtu mobilo tālruni, jo nekas cits tajā brīdī nav svarīgāks par darba interviju!

Pašā intervijas sākumā necenties darba devējam uzdot neskaitāmus jautājumus. Būs labāk, ja atļausi viņam pateikt savu sakāmo, tādējādi Tu arī izrādīsi cieņu pret viņu. Necenties arī pārtraukt darba devēju, kad viņš runā.

Uz darba devēja jautājumiem centies atbildēt brīvi un saistoši. Izvairies lietot tādas frāzes kā “eeem”, “nuuu”, “jaaam”, t.i., centies neminstināties. Ja Tev nebija īsti saprotams, kādu jautājumu intervētājs uzdeva, pārjautā to viņam vēlreiz. Tā būs daudz labāk, salīdzinot ar to, ja sāksi runāt kaut ko pavisam bezjēdzīgu un neatbilstošu tēmai. Kad darba devējs uzdod jautājumu, vai sarunas gaitā Tev ir radies kāds jautājums, centies izrādīt jebkādu interesi un uzdod vismaz dažus jautājumus, citādāk darba devējam var rasties iespaids, ka Tu esi vienaldzīgs attiecībā pret darbu.

Svarīgi ir atcerēties, ka darba interviju pabeigs darba devējs, nevis Tu! Intervijas beigās vari pajautāt arī to, kad varēsi saņemt atbildi par intervijas rezultātiem.

Ja būsi optimistisks, pieklājīgs, mierīgs un atvērts visam jaunajam, tad vari būt drošs, ka darba intervija būs izdevusies.

Pēc intervijas iesakām darba devējam nosūtīt pateicības vēstuli par uzaicināšanu uz interviju. Mūsdienās ir ļoti maz cilvēku, kuri tā dara, tāpēc varbūt šī pateicības vēstule atstāstu labu pirmo iespaidu uz darba devēju, ja pirms tam, protams, Tu nebūtu to sabojājis. Šī vēstule varbūt arī paaugstinātu cerības tikt pamanītam.

1 doma par “Padomi, kā sagatavoties darba intervijai”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *