Bezdarbnieka statuss un darba meklējumi

Nereti cilvēks var nonākt situācijā, kad tiek zaudēts darbs. Par to nevajadzētu uztraukties (vismaz sākumā), jo ikviens cilvēks, kurš ir strādājis un ir vecāks par 15 gadiem, kurš nestrādā un ir gatavs sākt darbu kaut tūlīt, kuram nav piešķirta vecuma pensija, kurš nemācās klātienē, arodskolā, vispārējā vidējās izglītības vai profesionālajā izglītības iestādē, kurš neveic komercdarbību, var iegūt bezdarbnieka statusu, tādējādi saņemot bezdarbnieka pabalstus.

Pastāv 4 bezdarba formas: cikliskais bezdarbs (rodas tad, kad ir ekonomiskā lejupslīde. Uzņēmumi samazina savu ražošanu, citi bankrotē, tādā veidā kvalificēti strādnieki zaudē savu darbu); frikcionālaisbezdarbs (rodas tad, ja cilvēks labprātīgi atstāj darbu un meklē labāk apmaksātu darba vietu, maina dzīvesvietu, kā arī meklē darbu pēc mācību iestādes pabeigšanas); sezonas bezdarbs (rodas, ja cilvēks strādā sezonas darbu, piemēram, vasarā tiek lasītas un pārdotas zemenes, taču ziemā zemenes netiek audzētas un pārdotas); strukturālais bezdarbs (veidojas, kad mainās pieprasījuma struktūra, kad mainās ražošanas tehnoloģijas, kad tiek ieviests mašinizēts darbs).

Visi bezdarbnieki var reģistrēties bezdarbnieka statusam pilnīgi jebkurā NVA filiālē (NVA – nodarbinātības valsts aģentūra) neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas, piemēram, cilvēks, kurš dzīvo Siguldā, var reģistrēties NVA filiālē vai sektorā Rīgā. Lai reģistrētos bezdarbnieka statusa iegūšanai, cilvēkam ir jāiesniedz iesniegums bezdarbnieka statusa piešķiršanai un jāuzrāda sekojoši dokumenti: personu apliecinošs dokuments (pase, ID karte); uzturēšanās tiesību Latvijas Republikā apliecinoši dokumenti (ja tādiem ir jābūt cilvēka rīcībā) un U2 dokuments (ja bezdarbnieks ir strādājis kādā no Eiropas Savienības (angļu: TheEuropeanUnion) dalībvalstīm, Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm vai Šveices Konfederācijā).

Lēmumu par bezdarbnieka statusa piešķiršanu pieņem NVA vienas darba dienas laikā.

Lai pieteiktos bezdarbnieka statusa pabalstam, cilvēkam ir jāiesniedz iesniegums pabalsta piešķiršanai. Šo pabalstu var saņemt tikai tad, ja ir piešķirts bezdarbnieka statuss un ja kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par 1 gadu.

Tiesības uz pabalstu ir arī tādiem bezdarbniekiem, kuri ir atguvuši darbspējas pēc invaliditātes un kuri ir kopuši bērnu ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam.

Neskatoties uz iepriekš aprakstīto, pabalsta maksājumi ar laiku tiek samazināti un beigās pat tiek atņemts bezdarbnieka statuss. Bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgums ir deviņi mēneši, tā kā visu laiku, ja esi bezdarbnieks, ir jāveic regulāri darba meklējumi, lai nepalaistu garām kādu labu darba piedāvājumu.

Katru dienu iesakām lasīt dažādus interneta portālus, avīzes, žurnālus, kuros tiek ievietoti darba sludinājumi. Ir pat izveidotas speciālas mājas lapas darba meklētājiem un darba devējiem, taču nevajag uzreiz censties pieteikt savu kandidatūru kādai darba vietai, kura Tevi nemaz nav ieinteresējusi, jo deviņi mēneši ir pietiekams laiks, lai atrastu savu īsto un sirdij tuvo darba vietu.

Ja arī laika gaitā atrodi kādu darba piedāvājumu, kurš Tevi ir ieinteresējis, tad noskaidro visu, ko vien vari par šo darba vietu – informāciju par uzņēmumu, kas piedāvā darbu, par darba apstākļiem uzņēmumā, uzņēmuma darba stilu, arī atalgojumu u.c. Varbūt pēc informācijas ieguves Tavi uzskati mainīsies.

Ja tomēr Tavi uzskati ir palikuši nemainīgi un ja Tevi ir ieinteresējusi konkrētā darba vieta, tad droši sūti konkrētajam  uzņēmumam savu CV un motivācijas vēstuli, ja, protams, tāda ir nepieciešama. Taču ir jāatceras, ka svarīgi ir uzrakstīt labu CV un labu motivācijas vēstuli, lai darba devējam par Tevi rastos labs pirmais iespaids un lai Tu tiktu uzaicināts uz darba interviju.

2 domas par “Bezdarbnieka statuss un darba meklējumi”

  1. Atpakaļ ziņojums: Ēnu ekonomika – Mana Ēna

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *